Ana Sayfa » , » Foto Finiş Nedir-Nasıl Çalışır

Foto Finiş Nedir-Nasıl Çalışır

Hipodromlarımızdaki Fotofiniş merkezleri, dünyada kullanılan en son teknoloji ile donanmıştır.

Bu cihazlardan sağlanan sonuç görüntüsü, koşunun hemen ardından Komiserler Kurulu’nun onayına hazır hale getirilmekte ve kısa sürede bu verileri inceleyen Komiserler Kurulu, yarışla ilgili kararlarını “resmen” açıklamaktadır.
 

Fotofiniş biriminde dünyada çeşitli spor dallarında isim yapmış ve tecrübe kazanmış olan OMEGA ve TIMETRONICS marka Fotofiniş cihazları kullanılmaktadır.

Çalışma prensibi FOTOFİNİŞ cihazı, bitiş çizgisinin önü ve arkasını da içine alacak şekilde geniş açı ile resim çeken bir fotoğraf makinası DEĞİLDİR !
 

Fotofiniş sistemi; bitiş çizgisine sabitlenen “çizgi” kamera vasıtasıyla bitiş çizgisinden geçen hareketli cisimleri sırasıyla  

1 - Saniyede 1200 “çizgi görüntü ” çekerek, bilgisayar ortamına kaydeden, 2 - Ardından bu çizgileri birleştirip hareketli cismin bütününü oluşturan 3 - Ve bu cismi, bitiş çizgisine ilk ulaştığı andaki kronometrik dereceye göre resimde konumlandıranbir sistemdir.

 

Sistem, finiş çizgisine odaklanmış bir “çizgi” kamera olduğundan, finiş çizgisinin 1mm önü ya da arkasını çekemez. Finiş çizgisi dışındaki alanlar kameranın görüş alanı dışındadır.
 

Örneğin Finiş çizgisi üzerinde bir sabit olarak at dursa ve bu anda FOTOFİNİŞ sisteminden görüntüsü alınsa söz konusu at sadece 1 tek dikey çizgi olarak gözükecektir. 

Atın FOTOFİNİŞ resminde görülebilmesi için tüm bedeninin çizgiyi geçmesi ve bu sırada sistemin kaydettiği tüm çizgi görüntülerin birleştirilmesi gerekmektedir.  
FOTOFİNİŞ resmindeki her atın görüntüsü, atın bedeninin her milimetresinin bitiş çizgisinde iken çekilen görüntülerinin birleşimidir.
 

Bir başka deyişle, FOTO FİNİŞ RESMİ, koşu sonrası ekranlara verilen TEK KARE RESİMDEN oluşmamaktadır ki bu resimde yer alan her bir atın bitiş çizgisinden tek tek geçerken çekilen çizgi görüntülerinin birleşimidir.


Yukarıdaki fotofinish resmine bakıldığında koşu neticesinin 5-3-2-1-7 olduğunu görüyoruz. Buradaki her atın görüntüsü bu atların her birinin tek tek fotoyu geçtiği andaki görüntüleridir. 

Yani bir başka ifadeyle 5 nolu atın 1.ciliğini kazandığı anda, diğer 4 atın bulundukları yerdeki görüntüleri değildir. 5 nolu atın 1.ciliğe ulaştığı anda örneğin 1 nolu at 2 nolu attan daha önde olabilir ancak finiş çizgisine 2 nolu at 1 nolu attan önce varmıştır. 

Bu ifadeyle vurgulanmak istenen bu resmin, birinciliğe ulaşan 5 nolu atın finiş çizgisine ulaştığı anda diğer atların konumunu gösterecek şekilde çekilmiş bir fotoğraf gibi düşünülmemesidir. 

Bu tek kare forofiniş resmi, tüm atların birbirlerinden bağımsız olarak birer birer fotofinişi geçerken çekilmiş görüntüleridir. Resimdeki her at sistem tarafından yarışı bitiriş derecesine göre fotofiniş resminde otomatikman sıralanmaktadır.
 

Ayrıca her fotofiniş resminde atların pistin iç tarafındaki görüntülerini de görebilmekteyiz. Bu imkanı sağlayan, tam bitiş çizgisi üzerindeki 15 cm enindeki aynadır.

Bu da FOTOFİNİŞ resmindeki her atın görüntüsünün o atın bitiş çizgisinden geçerken oluşan görüntüsü olduğunun göstergesidir.  

FOTOFİNİŞ sistemi atların sadece bitiş çizgisindeki görüntülerini çekmez, ayrıca her atın koşuyu bitiriş derecesini de belirlemektedir.  

Her ata ait resim, atların burunlarının bitiş çizgisine değdiği an olan koşu derecesine göre 

FOTOFİNİŞ resminde sistem tarafından konumlandırılır.  

Sistem, her atın burnunun bitiş çizgisine değdiği andaki anı o at için bitiriş derecesi olarak kaydeder ve FOTOFİNİŞ resmini, soldan sağa atların koşuyu bitiriş derecelerine göre sıralayarak oluşturulur.

 Karar anı
Yarışı, Fotofiniş merkezi önündeki yerlerinden canlı olarak takip eden Komiserler Kurulu yarışın bitiminde Fotofiniş merkezine gelerek bilgisayarda oluşan bu resim şeridi üzerinden yarışa ait sıralamayı tespit eder ve kesin sonuçları anında açıklar. Yani bütün sonuçlar Komiserler Kurulunun incelemesi ve kararı ile kesinleşir.En sık sorulan iki soru:
1 – Bazı koşuların son metrelerinde mücadele eden örneğin 2 attan biri her aksiyonda diğerinin önünde olabilmektedir. 

Dolayısıyla çok hızlı bir şekilde bitiş çizgisinden geçen 2 attan bitiş çizgisi anında gerideki at, bitiş çizgisinin hemen sonrasındaki ilk aksiyonda koşuyu birinci bitiren atın önünde olabilmektedir. 

FOTOFİNİŞ resmindeki görüntünün, finiş çizgisinin hemen sonrasındaki aksiyonu göstermediğinden nasıl emin olabilirim?  

Cevap: Sistem, finiş çizgisine odaklanmış kamera bir “çizgi” kamera olduğundan finiş çizgisinin 1 mm önü ya da arkasını çekemez; finiş çizgisi dışındaki alanlar kameranın görüş alanı dışındadır. FOTOFİNİŞ resmindeki atın görüntüsü, atın bedeninin her milimetresinin bitiş çizgisinde iken çekilen görüntülerinin birleşimidir.

Bir başka deyişle FOTOFİNİŞ resmi koşu sonrası ekranlara verilen 1 tek kare resimden oluşmamaktadır ki bu resimde atların bitiş çizgisindeki görüntülerinin birleşimidir.

Ayrıca her FOTOFİNİŞ resminde görüldüğü gibi atların pistin iç tarafındaki görüntülerini de görebilmekteyiz. Bu imkanı sağlayan tam bitiş çizgisi üzerindeki 15 cm enindeki aynadır. 

Her atın aynadan yansıyan pistin iç tarafındaki görüntüsü FOTOFİNİŞ resminde yer almaktadır. Bu da FOTOFİNİŞ resmindeki her atın görüntüsünün o atın bitiş çizgisindeki görüntüsü olduğunun göstergesidir.  

2 – FOTO FİNİŞ resminde bitiş çizgisi neresidir?
 

Bitiş çizgisi resmin bütünüdür. Bir atın diğer ata göre konumu göz ardı edildiğinde resimdeki her atın görüntüsü, o atın bitiş çizgisinden geçerken çekilen çizgi görüntülerin birleşiminden oluşmaktadır. Resimdeki sıralama ise atların koşuyu bitiriş derecelerine göre oluşmaktadır.

http://www.rehberim.net/forum/soru-cevap-575/311050-foto-finish-nasil-calisir.html ALINTIDIR.. 
Paylaş :

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Support : At Yarışı | Blogger | Altılı Ganyan Tahminleri At yarışı ülkemizin en çok oynanan şans oyunularından biridir.Aynı zamanda at yarışı tahminleri,seyis,antrenör,jokey vb. konularda pekçok kişinin çalıştığı 60 bin civarında insana iş alanı yaratan dev bir sektördür.Spy X ve bendenizin tahminlerini bu blogda bulabilirsiniz İyi şanslar 2008@mmk kullanılan içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz,kullanılan videolar Youtube.com dan alınmaktadır ve herhangi bir telif hakkı içermemektedir...At yarışı tahminleri kişisel yorumlarımızdır at yarışı oynamaya teşvik söz konusu değildir veya tutması garanti değildir.Yorumları değerlendirip at yarışı oynamak sizin tercihinizdir.Altılı ganyan en eski şans oyunlarından biridir ve binlerce kişiye iş imkanı sağlamaktadır. © 2013. At Yarışı Tahminleri - Altılı Ganyan Tahminleri - Yapan at yarışı mmk